Apartament – inwestycja w branży noclegowej?

Panorama miasta z apartamentowcami o zachodzie słońca

Branża noclegowa zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Z tego względu każdy przedsiębiorca stara się swój biznes wyróżnić na tle innych. Możliwe to jest na kilka sposobów, jednak bardzo często tego typu działania powodują wprowadzenie na rynek nowej usługi. Jedną z takich nowszych usług jest propozycja noclegów w apartamencie. Czy inwestycja jest warta zachodu?

Czy to się opłaca?

Opłacalność inwestycji zależy od kilku, kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu czynników. Jeśli jednak wszystko dokładnie przemyślimy i przeanalizujemy, dokonując po drodze trafionych wyborów – nasz apartament może sam zacząć na siebie zarabiać.

Estetyczny i jasny apartament w środkuW zależności chociażby od miejsca, koszty zakupu mieszkania zaczynają się od około 150-200 tys. złotych – mogą być one oczywiście znacznie wyższe, zwłaszcza w bardzo atrakcyjnych miejscach. Przeciętna cena wynajmu apartamentu na dobę, to około 150-200 złotych – również podlega wysokim wahaniom i może wynosić znacznie więcej. Przy pełnym obsadzeniu – co w niektórych lokalizacjach nie powinno sprawiać trudności, nawet przez cały rok – możemy więc liczyć na przychód w wysokości 4500-6000 złotych miesięcznie.

Odejmując koszty utrzymania apartamentu i podatku dochodowego (wynajem apartamentu na doby jest pod tym względem kwestią sporną, różne Urzędy Skarbowe na terenie naszego kraju rozpatrują ją w różny sposób), otrzymujemy dochód w wysokości około 3800 złotych miesięcznie. W skali roku daje nam to około 45 tysięcy złotych – inwestycja taka ma więc bardzo wysokie szanse zwrócić się w trakcie kilku lub kilkunastu lat!

Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Wybór miejsca apartamentu jest kluczowym elementem inwestycji. Należy zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację w aspekcie regionu kraju czy konkretnego miasta, ale także na atrakcyjność położenia obiektu z perspektywy przyszłych gości. Pamiętaj, że krótkoterminowy wynajem apartamentu w Koziej Wólce nigdy nie zapewni Ci takich zysków jak wynajem w Krakowie czy Poznaniu. Co więcej – nie zapominaj, że okolice nadmorskie, jak chociażby Trójmiasto, będą tętniły życiem zwłaszcza w miesiącach letnich.

Stylowy i elegancki apartament, widok na wnętrze - kanapa, dywan i piękny telewizor na ścianie

Rozpatrując położenie mieszkania w aspekcie miejskim, warto zadać sobie kilka pytań, np. czy apartament leży blisko miejsc historycznych lub kulturalnych?, czy okolica jest dobrze skomunikowana i czy jest bezpieczna?.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Aby całe przedsięwzięcie było opłacalne, powinieneś zadbać o odpowiednią promocję obiektu. W obecnych czasach najprostszym – i chyba najtańszym – sposobem jest stworzenie przyjaznej dla użytkownika strony internetowej i prowadzenie aktywnego profilu na portalach społecznościowych. Zadbaj także o zapewnienie swoim gościom odpowiedniej obsługi, a także adekwatnego do ceny standardu inwestycji. W ten sposób, z pewnością będą chcieli z Twojego apartamentu skorzystać ponownie!

Inwestować czy nie inwestować – oto jest pytanie

Spośród wielu różnych sposobów na inwestycję, apartament wydaje się być jednym z sensowniejszych, które mogą dostarczyć realnych zysków. Jeśli chcesz zobaczyć jak powinno wyglądać prowadzenie działalności tego typu, spójrz na ofertę noclegów w Apartamentach w Poznaniu (http://apartamenty.poznan.pl).