Jaki styl wykończenia wnętrz wybrać?

Styl jako indywidualna sprawa powinien wybrzmiewać osobowością danej osoby. Tyczy się to również wnętrza jej mieszkania, jednak z racji rozmiarów potrzeba na to zdecydowanie więcej energii, czasu oraz pieniędzy. Co jednak gdy do końca nie wiemy, jak powinno wyglądać nasze mieszkanie?

 Potrzeba posiadania urokliwego i przede wszystkim własnego domu jest naturalna w życiu każdego człowieka.  Niestety, często brakuje nie tyle odpowiednich umiejętności, ile pomysłu, aby plan ten miał swoją rację bytu. Wówczas pozostaje zastanowić się nad poniższymi kwestiami.

Zwrócenie się z pomocą do projektanta wnętrz

W celu odszukania odpowiedniego stylu mieszkania można zwrócić się do projektanta wnętrz, posiadającego w tej sprawie znacznie większe doświadczenie lub do firmy która zajmuje się wykańczaniem wnętrz jak BB Construction. Nie należy przy tym myśleć, że korzystanie z takich usług kreuje nas jako ludzi bez stylu. Zawodem projektanta jest właśnie zapoznanie się z naszymi planami co do kształtu przestrzeni mieszkalnej, aby wspólnymi siłami zdecydować się na ten adekwatny wybór. Nie ma się co jednak łudzić, gdy brakuje nam zaangażowania, ponieważ wtedy nawet najlepszy specjalista nie zdoła nic wskórać.

Poszukiwanie inspiracji

Inspiracji mieszkalnych można doszukać się wszędzie – wystarczą magazyny o wnętrzach, portfolio studiów wykończenia wnętrz czy po prostu Internet. Ogrom konfiguracji powinien spotkać się z oczekiwaniami każdego poszukującego. Z kolei zawsze istnieje możliwość, że nadmierna inspiracja przekroczy granicę i zamiast „własnego” domu staniemy się właścicielami kopii wymarzonego.

Kluczowy jest balans. Jeśli coś w danej aranżacji nam się podoba to zamiast niepotrzebnego powielania, lepiej byłoby się zastanowić, czy w ramach naszej konstrukcji będzie to pasować do całości. Innymi słowy, nie ma nic złego w rozsądnym korzystaniu z twórczości innych, co innego z plagiatowaniem.

Funkcjonalność to podstawa

Na nic jednak zdadzą się powyższe słowa, gdy przedłożymy estetykę nad funkcjonalność. To właśnie ten drugi czynnik powinien w głównej mierze towarzyszyć poszukiwaniom odpowiedniego stylu. Zakładając, że uda się stworzyć piękne od strony wizualnej wnętrze, nie będzie ono w pełni efektywne bez praktyczności. Każdy element mieszkania powinien do siebie pasować, nie zaś stanowić ładny, ale bezużyteczny fragment.

Podsumowanie

Poszukiwanie odpowiedniego stylu nie jest rzeczą prostą, ale tym większą satysfakcję da znalezienie tego właściwego. Wówczas będzie można mówić o stworzeniu przestrzeni, która w pełni zadowala nasze oczekiwania.