Mam apartament nad morzem – mieszkać czy wynajmować?

Para lokatorów odbierająca klucze do mieszkania

Posiadanie własnego mieszkania w nadmorskich okolicach jest bez wątpienia fajną sprawą. Związane jest to jednak z pewnym dylematem, który dla wielu osób może być niezwykle trudny do rozwiązania. Czy jeśli posiadasz apartament nad morzem, lepiej będzie, jeśli w nim zamieszkasz, czy potraktujesz jako źródło dochodów? Dzisiaj pomożemy Ci nieco w podjęciu decyzji!

Pomyśl nad tym, czego chcesz

Zastanów się, czego oczekujesz od swojego mieszkania. Czy zależy Ci na klimatycznym miejscu, a może na łatwym dojeździe do pracy? Lokalizacja to jedna z najważniejszych kwestii, które wpływają na jakość naszego życia, dlatego warto tę kwestię poważnie przemyśleć. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, jakich zysków finansowych można spodziewać się, rezygnując z mieszkania we własnym apartamencie nad morzem. Czasami może się to najzwyczajniej w świecie opłacać.

Mieszkanie we własnym apartamencie

Decydując się na życie we własnych czterech kątach na wybrzeżu, eliminujesz całkowicie problemy związane z ewentualnym wynajmowaniem – i jakiegoś innego miejsca przez samego siebie, i przez lokatorów zamieszkujących Twój apartament. Jest to więc opcja dla osób, które cenią sobie swój czas i brak obowiązków. Niektórzy także nie mogą wyobrazić sobie innej scenerii po przebudzeniu niż widok na spokojny akwen. W takim przypadku naprawdę warto rozważyć samodzielne użytkowanie mieszkania.

Sypialnia w luksusowym mieszkaniu

Wynajem długoterminowy i krótkoterminowy

Na najmie można całkiem nieźle zarobić. Wszystkiemu trzeba jednak poświęcić masę czasu, na co nie wszyscy mają ochotę. Decydując się na przeznaczenie swojego apartamentu nad morzem na wynajem i mieszkając gdzie indziej, można liczyć na zysk w postaci 1000 złotych miesięcznie. W przypadku najlepszych lokalizacji może on jednak wynosić jeszcze więcej. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku, gdy zdecydujemy się na najem krótkoterminowy na przykład podczas sezonu letniego. Wtedy do naszej kieszeni może trafić nawet kilka tysięcy!

Minusem tego rozwiązania jest konieczność znalezienia sobie innego miejsca do życia, za które też jest się odpowiedzialnym. W takiej sytuacji niezłym wyjściem jest powierzenie zarządzania nieruchomością profesjonalnej agencji. Najlepszym wyjściem byłoby posiadanie drugiego mieszkania, ale na tę opcję nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Czy już wiesz, co zrobić ze swoim mieszkaniem?

Wybór nie jest prosty, ale po głębszym zastanowieniu – możliwy. Złotym środkiem wydaje się wspomniane posiadanie dwóch mieszkań, jednego na wynajem i drugiego do stałego zamieszkania.

Sprawdź ofertę apartamentów nad morzem w Gdańsku https://billberry-apartments.pl/apartamenty-nad-morzem-gdansk