W jaki sposób wynajmować mieszkanie na pokoje?

apartment-2094681_960_720

Wynajmowanie mieszkań to coraz popularniejsza forma zarabiania. Okazuje się, że ciekawym modelem takiego wynajmu jest tak zwane wynajmowanie na pokoje. Na czym polega i w jaki sposób powinno być zorganizowane?

Dzięki wynajmowaniu mieszkania na pokoje najemca nie musi martwić się, że w jeden dzień straci dochód w przypadku wyprowadzki lokatora. Pokoje są wydzielone, w każdym mieszka ktoś inny. W jaki sposób działać, by wszystko było dopięte na ostatni guzik? Oto rady dla właścicieli mieszkań, którzy chcieliby zacząć wynajmować je studentom i innym młodym ludziom na pokoje:

→ pamiętaj, żeby zawsze upewniać się, że ludzie, którym wynajmujesz mieszkanie, mają zdolność finansową, a więc będą mieli z czego opłacać lokum,

→ nie ryzykuj wolnymi pokojami i podpisuj umowy z lokatorami najlepiej na równo 12 miesięcy – od września do września. Wrzesień bowiem jest miesiącem, w którym mnóstwo studentów poszukuje stancji dla siebie,

→ umowy zawsze podpisuj z każdym pokojem osobno i na czas określony,

umowa przedwstępna deweloperska

→ koszty zamieszkania rozdziel tak, by odpowiadały standardom i wielkościom pokoi. Za mniejszy pokój zażądaj mniejszej kwoty, za większy – większej. Pokój z balkonem powinien być droższy od tego bez, natomiast pokój z telewizorem powinien kosztować więcej niż ten pozbawiony tego typu sprzętów.

→ jeśli chodzi o koszty związane z opłatami za media i prąd – dziel je zawsze sprawiedliwie na wszystkich wynajmujących. Najlepiej zawrzyj zapis o tym w umowie.

→ musisz pamiętać, że wynajmując studentom, rotacja w mieszkaniu będzie dość duża, a skład lokatorów prawdopodobnie będzie ulegał co roku gruntownym zmianom. Dlatego nie martw się, jeśli któryś z pokoi będzie stał przez tydzień lub dwa pusty.

Jakie są zalety takich mieszkań?

Warto zauważyć je już na początku. Kiedy kupujemy mieszkanie, które chcielibyśmy wynajmować na pokoje – powinniśmy wybiera lokale stosunkowo duże (musimy przecież wydzielić konkretną ilość pomieszczeń). A jak wiadomo – duże lokale trudno się sprzedają. Możesz więc przed kupnem licytować cenę ze sprzedającym.

Warto również wiedzieć, że przy umiejętnym gospodarowaniu z mieszkania dzielonego na pokoje można wyciągnąć znacznie więcej pieniędzy niż z tych wynajmowanych w całości.